Dün akşam müthiş bir derbi karşılaması izledik. Ilk yarı Galatasaray, ikinci yarı ise Beşiktaş. Harika bir karşılaşma oldu. Biz izleyenler heyecandan hop oturup hop kalktık.

Şenol hoca maça kalede Fabri ile başlayıp önlerinde Gökhan, Marcelo,Tosic, Caner geri dörtlüsünü önlerinde ise Atiba Gökhan İnler orta alanda Oğuzhan, Olcay, Quaresma Forvette Cenk'i yazmış tahtaya. Kadroya baktığımız da tamam dedik, yalnız neden ? Talisca 11 de yazılmaz Dedik hep bir ağızdan. Evet Talisca Beşiktaş'ın 11'ine yazılması gereken bir futbolcu, ama ilk 11 de başlamamasıda takımı hücum gücü'nü geri plana itiyor.
Beşiktaş karşılaşmaya ev sahibi olmanın avantajını kullanarak başlayamadı. Rakip Galatasaray oyuna daha iyi başladı. Bruma ile Beşiktaş'ın sağ kanadını çok iyi zorladı ve üstüne giderek Beşiktaş sağ tarafını koridor yaptı nerdeyse.  Bruma'ya engel olamayan Beşiktaş Golü'de o kanattan yedi. Beşiktaş golü yedikten sonra oyunu kontrol altına alamadı, Beşiktaş oyunda hiç yoktu nerdeyse Oğuzhan'ı mumla aradık. Ne bir pas, Nede rakibi bozma açısından hiç oyunda yoktu. Beşiktaş'ın orta sahası olmayınca oyunun üstünlüğüde Galatasaray'a geçmiş oldu. İlk yarı Galatasaray'ın orta sahasında Sneijder güzel işler yaptı Bruma ile. Bruma dedik, evet Bruma adeta tek başına ilk yarı Beşiktaş'ın başına bela oldu, tek başına Beşiktaş'ı yıkan isim oldu. Gol attı attırdı.
Hele bir gol attıki evlere şenlik.
Orta sahadan aldığı topla bütün Beşiktaş'lı futbolcuları ipe dizer gibi slalom yaparak gitti golünü attı geldi.
Şimdi burdan soruyorum, Beşiktaş'lı futbolcular Bruma'yı neden engellemediler ? Buyur at dediler resmen. Beşiktaş defansı bu kadar kolay gol yememeli.

İkinci yarı Şenol hoca oyunun bu şekilde yürümeyeceğini anlayıp Oğuzhan ve Olcay'ı oyundan alıp yerlerine Aboubakar ve Talisca'yı oyuna alıp öyle başladı. Bir anda Beşiktaş 4-4-2 ye döndü ve özlediğimiz Beşiktaş oyunda idi. Talisca oyuna girdikten itibaren ayağında top tutup, takımını atağa kaldırarak Beşiktaş orta sahasına canlılık getirdi. Bu iki değişiklik Beşiktaş'ın çehresini değiştirip oyuna hükmetmesini rakip Galatasaray'ın oyundan düşmesine vesile oldu. Gol geliyorum demeye başlamıştıki duran toptan Marcelo'nun attığı gol ve ardından Cenk ile gelen gol bütün Beşiktaş'lı taraftarları ayağa kaldırdı. Beşiktaş taraftar gücünüde arkasına aldığı son 10 dakikada Talisca, Aboubakar ile  Galatasaray kalesini abluka altına aldı üçüncü gol'ü bulması hiçten bile değildi ama üçüncü golü bulamadı Beşiktaş'lı futbolcular.
 Maçın son anlarında git geller oldu her iki takım açısından. Galatasaray'da galip gelebilir Beşiktaş mağlup olabilirdi veyahut Beşiktaş 2-0 yenik durumdan 3-2 galip gelebilirdi. Galatasaray'lı Josue Beşiktaş kalesinde golü kaçırınca bu kez Beşiktaş Quaresma ile gol pozisyonu yakaladı ama değerlendiremedi. Quaresma o golü atsa Beşiktaş için müthiş bir gece olmuş olacaktı, ama olmadı. Müthiş derbi beraberlik le bitti.

Dün akşam, yıllar sonra deplasman yasağının kalkması rakip taraftarın başkanları ile maça gelmesi güzel bir olaydı. Hiç bir olay çıkmaması gecenin en güzel tarafıydı. Yalnız Galatasaray'lı taraftarlar trübünlere ve tuvaletler'e vermiş olduğu zarar ile gecenin en olumsuz tarafını sergilediler ve sınıfta kaldılar.

Beşiktaş için Bir derbi bitti şimdi sırada Şampiyonlar ligi maçı var. Hafta içi Sahasında Dinamo Kiev ile karşılaşacak Beşiktaş'ın Kiev karşısında alacağı bir galibiyet guruptan çıkmak için büyük bir avantaj elde etmiş olacak. Başarılar Beşiktaş diyoruz.

Ali Engin I HaberKartali.org