Şöyle bir geriye gidip, CL kuralar çekildiği güne. Napoli,Benfica, Kiev 'i kuradan çektiğimizde bir değerlendirme yapıp iyi kura çektik, Kiev'den 6 puan alırız, Benfica'ya dışarıda Berabere kalıp buradaki maçı alır Napoli'den ise puan alamayız diye düşünmüştük.

Geldik uygulamaya, gruplarda 4 maç sonunda Beşiktaş 3 beraberlik bir galibiyet 6 puan ile Namağlup Napoli ve Benfica'nın ardından 3. Sıradaki yerini aldı. Benfica deplasmanından 1 evinde oynadığı Kiev ile berabere kalıp 1 puana razı olmak, ardından 2 Napoli maçlarından 4 puan çıkarmak kısacası hiç düşünmediğimiz yerden grubun en güçlü rakibinden 4 puan çıkarmak bir nevi altın bulmak gibi bir şey oldu.

Gelelim oynadığımız maça. Napoli'nin nasıl bir futbol oynadığını biliyoruz. Ayağa top yapan, hızlı bir şekilde rakip alana geçen rakibe zor anlar yaşatan bir futbol takımı. Şenol hoca rakibin bu gücünü test etmiş, ona göre önlemlerini almış dersine iyi çalışmış bir şekilde çıktı rakibinin karşısına. İki maçta rakibin ataklarına set çeken oyun yapısı ile rakibin karşınsındaydı. Önce durdur sonra vur taktiği diyoruz biz buna. Bu taktikte başarılı oldumu Şenol hoca ? Bizlere göre oldu. İlk maçta galibiyet akşamki maçta ise galibiyete az kalmıştıki o golü yemese. Gol attıktan sonra o rehaveti biraz daha dengeleyebilsdi takım şu an grupta lider durumda idi.

Napoli oyun genelinde Beşiktaş'tan üstün bir oyun sergiledi. Beşiktaş'lı futbolcular oyunu kendi yarı alanında kabul edip, rakibinin üstüne geldiği an defansını boş bıraktığında rakip kalede yakalayacağımız ataklar ile tehlike yaratmayı düşündüler. İlk yarı Atiba'nın kaçırdığı gol bu pozisyonlardan bir tanesi idi.

2. Yarıya Şenol hoca, Gökhan inler'in yerine Oğuzhan'ı aldı. Bu oyuncu değişikliği Beşiktaş'ın bir nebze rahatlatıp top yapmasını sağladı ve rakip alanda pozisyon bulup gol pozisyonlarına girdi. Beşiktaş'ın bu baskısı sonucu kazandığı penaltıyı gole çevirmesi oyunda öne geçmesini sağladı. Beşiktaş'ın oyun taktiği gerçekleşmişti, ama bu süreç çok kısa sürdü. Gol sonrası bir anlık rehavet ve oyundan kopması rakibin gol atmasına davetiye çıkartmamıza neden oldu. Galip geleceğimiz bir maçtan bir anlık dalgınlığımız ile maçı  berabere bitirip beraberliğe üzülmemize neden oldu.
Alacağımız bu galibiyet bize 2. Tur kapısını aralayacaktı. Şimdi önümüzde 2 maç var evimizde Benfica, dışarıda Kiev maçı. Evimizde zorlu bir Benfica maçı bizi bekliyor alacağımız bir galibiyet bizi guruptan çıkarır, yok tersi olursa UEFA Kupası'na devam ederiz...


Son olarak maçın hakemine değineceğim.Mark Clattenburg Fevkalade bir maç yönetti, biz Türkiye'deki hakemleri gördükçe körelmişiz. Akşamki hakem Mark Clattenburg bizim gözlerimizin pasını aldı resmen.

Ali ENGİN