Ne maçtı be Abi ?

Ben böyle bir maç izlemedim uzun zamandır. Bu akşam Beşiktaş Vodafone Arena'da Beşiktaş'ın dirilişini izledik. Helal olsun Beşiktaş'lı Futolcular'a oyunun ilk yarıda bitmediğini, ikinci yarı oynadıkları futbolla gösterdiler. Bir kez daha tebrik ediyorum. Helal olsun sizlere...

Gelelim maça;
Şenol hoca, Benfica karşısına geri dörtlüde Gökhan Gönül, Marcelo,Tosic, Sol Beck,
Orta alanda Atiba, Oğuzhan, Tolgay, Quaresma, Adriano ileride ise Aboubakar ile çıktı.
Maça Beşiktaş'lı traftarların 1 dakikalık sessiz tezahürat eşliğinde başlayan Beşiktaş'lı futbolcular 1 dakikalık sessiz bekleyişden sonra müthiş taraftar baskısınıda arkasına alarak oyununa başladı. Yakaladığı ilk atakta golü de buldu ama ofsayt gerekçesi ile sayılmadı bu gol. İlerleyen dakikalarda Beşiktaş'lı futbolcular, oyunu tutacağına, topa daha çok sahip olacağına tam tersi bir oyun sergilediler. Beşiktaş'lı futbolcular seyrediyor Benfica'lı futbolcular ise daha çok koşup, daha çok mücadele ettiğini gördük. Ne, sol tarafta Beck, bekliğini yapabiliyor Sağ tarafta ileriye çıkmaya alışık gördüğümüz Gökhan Gönül rakip alanda ataklara katılabildi ne Atiba top çalıp rakip ataklara set çekebildi Nede orta alandan Oğuzhan&Tolgay ikilisi bir varlık gösterebildi. Beşiktaş'ın bu dağınık oyunu ilk 30 dakikada tabelaya 3-0 lık sonuç ile yansıdığını gördük. Beşiktaş'lı futbolcular gibi bizlerde böyle bir skoru beklemiyorduk açıkcası. Beşiktaş'lı futbolcular ilk yarım saatte yedikleri üç golle soyunma odasının yolunu tuttular.

Soyunma odasının yolunu tutarken Vodafone arenana'daki Müthiş taraftarların kendilerini çağırıp siz bu değilsiniz, ikinci yarı çıkın futbolunuzu oynayın biz arkanızdayız mesajını verdiler.

Soyunma odasında ne oldu, ne konuşuldu ise ? Şenol hoca 2. Yarıya 2 değişiklik Gökhan Gönül&Tolgay'ı oyundan alıp yerlerine Cenk Tosun&Gökhan İnler alarak oyun içinde değişikliklere gitti. Sağ tarafa tekrar Beck'i, sol tarafa Adriano'yu çekip orta alanda Gökhan İnler sol açık diye tabir ettiğimiz bölgeye Cenk Tosun'u düşünmüş Şenol hoca. Bu değişiklikler sonrası 2. Yarıya müthiş taraftar desteğinide arkasına alan Beşiktaş'lı futbolcular müthiş bir 2. Yarı izlettirdiler bizlere. Cenk Tosun'un muhteşem döbi Vole'si ile Beşiktaş'ın geri dönüşü sahneye alıp, oyun kontrolünü eline geçirip Benfica'yı sahadan sildi. Benfica falan sahada kalmamıştı. Bu sefer Beşiktaş oynuyor Benfica'lı futbolcular izliyordu. Beşiktaş 2. Golü bir türlü bulamıyor ama atacağının sinyalini veriyordu biz izleyenlere. Rakibi Benfica'yı Baskısı ile iyicene abluka altına alan Beşiktaş aradığı 2. Golüde penaltıdan buldu. Maçın son anları yaklaşıyor iken o ana kadar kaçırdığı goller ile sac baş yolduran Abaoubakar  Quaresma'nın müthiş asistine karşılık verip Golünü attı. Bu gol ile Beraberliği sağlayan Beşiktaş skoru 3-3 'e getirip müthiş bir dönüş gerçekleştirdi.
İlk yarı sonunda 3 gol yedikten sonra staddan ayrılan taraftarlar cok şey kaybettiler, kalanlar ise müthiş geri dönüşe tanıklık ettiler.
İlk dakikalarda Sessiz sedasız başlayan maç, son dakikalarda gelen golle yıkıldı resmen.

Gecenin yıldızı ise,Taraftarın ilk yarı sonrası takıma inanıp futbolcuları çağırması, futbolcuların bu çağrıya cevap vermesi Şenol hocanın oyuna müdahelesi hepsi gecenin parlayan yıldızıydı adeta.

Maç sonrası Beşiktaş'ı yakından ilgilendiren Kiev&Napoli karşılaşmasıydı. Maç sonucu 0-0 gelince sevincimiz bir o kat daha arttı. Kiev'in son maçta hiç bir iddiası olmayacak olmasıda ayrı bir avantaj.

Yazımın sonunu 24 Kasım öğretmenler günü dolasıyla, Başta baş öğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu kutsal görevi yapan tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler gününü kutlayarak son veriyorum.

Ali Engin