Trabzon karşısında alınan 2-1 lik galibiyetten sonra, günlerce konuşulan bir Beşiktaş verilmeyen kırmızı kartlar, penaltılar milli ara her şeyi unutturdu. Milli ara sonrası Adana deplasmanında alınacak bir galibiyet derbiyi keyifli bir şekilde izletme imkanı verecekti.
Beşiktaş Adana deplasmanına kadroda bazı eksiklikler ile gitti. Adanaspor'u Galatasaray ile oynadıkları maçta izlemiştim o maçta şöyle karar vermiştim. Adana o maçta Gs karşısında Topla rakip alana iyi geçişler yapabilen ama son anı final paslarını yapamayan bir takım olarak görmüştüm. Bu Adana Beşiktaş'a rakip olamaz fazla zorlamaz Beşiktaş için kolay deplasman olur diye düşünmüştüm. Beşiktaş Adanaspor deplasmanında sahada eksik futbolcular yerine Şöyle diziliş ile yer aldı. Kalede Fabri, Geri dörtlüde Gökhan, Marcelo, Atınç, Beck önlerinde Atiba, Orta sahada Quaresma, Oğuzhan, Tolgay ileride Cenk, Aboubakar onbiri ile çıktı.

Beşiktaş oyuna kendi kontrolünde başlayıp, ilk 20 dakikalık kısmında skoru 2-0 getirip sonrası 3. Golü bulsa rakibini tuş etmiş olacak elini kolunu sallaya sallaya deplasmandan dönmüş olacak bizlere rahat maç seyretme imkanı sağlayacaktı. Ama ne hikmetse Trabzon maçından sonra bu hafta da aynı senaryoyu izledik, birbirinin kopyası aynı iki maç. Ilk 20 dakikalık Bölümde yakalanılan 2-0 lık skor daha sonrası 3. Golü bulmak yerine hovardaca kaçırılan goller.
Devre arasına 2-0 lık üstünlük ile giden Beşiktaş  2. Yarı başlamasıyla tekrar gol kaçırma yarışına girdi. Ardından rakibin kazandığı penaltıyı gole çevirmesi Beşiktaş'lı futbolcular bir an demorilize olması, sonra tekrar oyun üstünlüğünü ele alması yoğun pas trafiği rakibi oyundan düşürmesini sağladı. Maçın ilerleyen dakikalarında Beşiktaş'ın orta sahasında oynayan iki ayağına hakim  futbolcusu Tolgay&Oğuzhan'ın oyundan düşmesi yaptıkları pas hataları saha kenarında Şenol hoca'ya sac baş yoldurdular. Oğuzhan ve Tolgay iyi oyuncular ama  2. Yarıda oyundan düşüyorlar dikkat!!  Beşiktaş'ın oyundan düştüğü anda rakip Adanaspor bir süre oyun üstünlüğünü ele aldı, Beşiktaş karşısında 1,2 pozisyonda buldular biraz daha becerikli olabilselerdi golde yapabilirlerdi.

Maç bu skorla biterken.
Beşiktaş, Adanaspor karşında skor olarak bol gollü bir skor yapması hiçten bile değildi. Yıllar öncesi hala hafızalarımızda 10-0 lık sonuc. Beşiktaş'lı oyuncular biraz daha becerikli olabilseler aynı skoru yakalayabilirlerdi.

Bu akşam sahada, sahanın iyi oyuncuları diyebileceğimiz bir kaç oyuncu vardı. Onlardan bir tanesi, Kendi kanatı olmaması rağmen Sağ ayaklı Alman futbolcu Sol Beck vardı. Kademeye girdi, atakları önledi, ataklara katıldı, penaltı yaptırttı kendi tarafı olmamasına rağmen yerini hiç yadırgamadı.

Sahanın kötü gözüken futbolcusu kaçırdığı goller ve kaptırdığı top ile kendi kalesinde gol olmasına neden olan Tolgay'dı bugün gününde değildi. Aşırı güven her zaman olmuyor sevgili Tolgay.
Bir kaç satırda sevgili Cenk Tosun için bir şeyler söyleyeceğim. Sevgili Cenk Tosun sadece penaltı atmak ile golcü olunmuyor, ayağına gelen gol pozisyonları heba ediyorsun. Pas verilecek yerde vuruyor, verilmeyecek yerde ise veriyorsun. Biz senden geçen sene attığın güzel golleri bekliyoruz. Bir an önce kendine gel eski günlere dön.

Bir kaç kelimede Şenol hocama yazmadan geçemeyeceğim. Sevgili Şenol hocam, Cenk tosun saha kenarından kötü görünüyor, Ömer Şişmanoğlu'na neden biraz daha fazla şans vermezsin maçın son anlarına doğru oyuna alırsın? Ayrıca Quaresma kart sınırında oyundan almakta cok geciktin, neden biraz daha önce almadın ?

Ve Adana deplasmanından alınan üç puan sonrası keyifler yerinde. Ezeli derbi Oynanacak keyifli keyifli izlenilir.
Hafta arası Şampiyonlar liginde Benfica karşısında çok önemli bir maça çıkacak Beşiktaş'a şimdiden başarılar. Galibiyet ile ayrılıp 2. Tur vizesini alalım, haydi Beşiktaş sizden bir zefer bekliyoruz...

Ali Engin