Stoper faturası

Bu makale 34067 kere okunmuş. 25 Eylül 2016, Pazar - 13:17

Galatasaray'ın büyük sorunu mücadele eksiğiydi. Tolga'yla Eren'in savaşı, Galatasaray'ın 1 puanında başrolde. Beşiktaş'sa her yeri alternatifli kadrosuna iyi bir stoper takviye etmemenin bedelini ödemeye devam ediyor.

GALATASARAY geçen sezon 4 derbide de rakiplerinden daha fazla topla oynamış, hiçbirini kazanamamıştı. Bu kez daha az oynadı, rakibinin oyunun geneline hükmetmesine göz yumdu ama kritik bir puan kazandılar. Bunun da basit bir sebebi var: Riekerink, uzun süredir kanayan yaraları hızla tespit etti, kesti ve attı. Faydasız Tarık-Umut gibi isimlerle yollar ayrıldı. Takıma gerçek bir santraforla gerçek bir ön libero katıldı. Selçuk’u Kayseri’de 45’te bir çıkardı, herkesi inandırdı adaletine...

Savaşmayan kim olursa olsun kenarda oturuyor, savaşan oynuyor. Hücumdaki duran toplarda çalışılmış işler yapmaları da olumlu. Hoca dünyanın en iyi teknik adamı değil, dün de oyuna müdahale etmekte çok geç kaldı; ama adaletinden şüphe yok. Galatasaray’ın, Beşiktaş’tan çok daha az bir kadro kalitesiyle Vodafone Arena’dan puan çıkarması, kendileri açısından sevindirici.

KIZILDENiZ GiBi YARILDILAR

Beşiktaş’sa tarihe geçebilecek bir kadro kurup, sadece bir pozisyonu eksik bırakmanın bedelini ödüyor hâlâ: Birinci golde sadece Yasin-Eren değil, herkes boş! İkinci golde Bruma yürüyor, Marcelo’yla Tosiç Kızıldeniz gibi yarılıyorlar göbekten. Guedes’in Lizbon golü gibi kollektif bir hata var orada. Mücadelelerine, sportmenliklerine saygı duyuyorum ama Marcelo-Tosic ikilisi, bu takımın geri kalanının kalitesinin çok altında. Takımın geri kalanı, savunma arızalarıyla yenen 2 golü telafi etmek için çok uğraştılar, ama çabaları ancak beraberliğe yetti. Eğer maça Oğuzhan-Olcay değil Talisca-Tolgay başlasa, muhtemelen daha fazlasını yapabilirlerdi.

EREN’İN GOLÜNDE HERKES BOŞ!

BEŞİKTAŞ’ın bu sezon duran top savunmasında kronik bir arızası olduğunu daha önce de dile getirmeye çalışmıştım. Dün yedikleri ilk golde mesele sadece Yasin’in, Caner’den kurtulması değil. Eğer imkanınız varsa Sneijder korneri attığı anda kareyi dondurun ve tabloya bakın: 5 Galatasaraylı’nın hepsi kurtulmuşlar markörlerinden. Hepsi boş! Yasin de, Eren de, Hakan da, Tolga da. Galatasaray duran toplarda zaten felaket. Beşiktaş’ın da daha fazla çalışması gerek duran toplara.

TRiBÜN

SANKİ HEPSİ SAHANIN İÇİNDEYDİ

SONUÇTAN bağımsız olarak söylüyorum: Beşiktaş orta sahasında bazen topu Atiba mı yoksa tribünden inen biri mi kazandı diye düşündürecek kadar etkileyici bir atmosfer var Vodafone Arena’da.

MAÇIN YILDIZI: MUSLERA

KAZANILAN her kupanın, her puanın kahramanı. Kupaları alıp eve götürmeli.

TEKNİK DİREKTÖR KARNESİ

ŞENOL GÜNEŞ: DOĞRU değişikliklerle maç değiştirdi de deseniz, yanlış 11’le de çıktı deseniz haksız değilsiniz. Ama bu Talisca’nın gol opsiyonlarını artırması açısından daha fazla dakika alması şart gibi.

RIEKERINK: ELİNDEKİ opsiyonlar Beşiktaş’ın çok altında. Ama adaletli seçimleriyle ön taraftaki altılısının hepsini koşturmayı başardı. Bence Galatasaray, Terim’i düşünmemeli, onunla uzun süreli kontrat yapmalı.

MAÇIN FOTOĞRAFI

CANER’İN YERDE KALDIĞI AN

BİRİNİN, beklemediğiniz anda size 100 km/sa hızla bir yumruk attığını düşünün. Yasin’in şutunda Caner yandan darbeyi alınca Palabıyık’ın oyunu durdurmaması hatalıydı.

MAÇIN HAKEMi: ALi PALABIYIK

MARCELO’nun Eren’e dizi. Tolga’nın 59-62’deki faulleri. Olcay 1 devre 4 faul. Kartlar niye çıkmıyor?

Uğur Meleke / Hürriyet

 
 
 
Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar